Ośrodek studyjno-magazynowy

Zakończono prace związane z adaptacją budynku ośrodka studyjno-magazynowego zabytków archeologicznych dla potrzeb województw południowo-zachodniej Polski.

Inwestycja obejmowała m. in. prace rozbiórkowe: - wyburzenie większości ścianek działowych oraz fragmentów ścian nośnych,roboty budowlano - konstrukcyjne: - wykonanie nowej izolacji przeciwwilgociowej ścian piwnic, - wykonanie stropu w miejscu wyburzonej klatki schodowej,- montaż nowej stolarki okiennej i drzwiowej, - modernizacja konstrukcyjna nowych wejść do budynku, - docieplenie budynku,- wykonanie nowych tynków piwnic po uprzednim posmarowaniu ścian środkiem grzybobójczym a także wykonanie instalacji elektrycznej oraz wodno-kanalizacyjnej.

Zagospodarowano także teren przed budynkiem.

Z miejskiego budżetu przeznaczono ponad 951 tys. zł. na utworzenie placówki.  Ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego przeznaczyło na ten cel ponad 5,2 mln. zł.

Ośrodek Studyjno - Magazynowy Zabytków Archeologicznych mieści się na terenie byłej Famaby przy ulicy Portowej. Będą do niego trafiać eksponaty nie tylko z całego regionu.  Składnica będzie zajmowała się także zabytkami wykopanymi m. in. z ziemi przy okazji budów dróg, domów i hipermarketów. Tam będą konserwowane,opracowywane i przechowywane.

Tak wyglądał budynek w trakcie remontu.

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności