Medal pamiątkowy - Kresy.

Medal Pamiątkowy XX Przeglądu Kultury Polskiej Kresy otrzymał z rąk dyrektora Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie Leszka Lenarczyka – prezydent miasta Rafael Rokaszewicz.

Jubileuszowe odznaczenia dyrektor MAH wręczył także wszystkim osobom szczególnie zaangażowanym w propagowanie kultury polskiej rozwijającej się na terenach dawnej Rzeczypospolitej. Medale otrzymali także dziennikarze, którzy od wielu już lat promują tę działalność Muzeum. Pracownicy MAH zaangażowani w ten projekt otrzymali od prezydenta tematyczne publikacje.

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie już po raz XX jest organizatorem Głogowskiego Przeglądu Kultury Polskiej „KRESY”, imprezy – której głównym celem jest społeczna i kulturalna integracja Polaków zamieszkujących państwo polskie zarówno w jego obecnych jak i byłych granicach, a także integracja zespołów zaproszonych na przegląd kultywujących tożsamość kulturową. W tym roku „KRESY” zostały objęte honorowym patronatem przez Ministra Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej p. Grzegorza Schetynę.
Pomysłem, który zrodził się w czasie pracy nad Kresami jest Letnia Akademia Kultury i Języka Polskiego. W tym roku już po raz XVI młodzież z Polski, Ukrainy i Litwy przybliża i pogłębienia swoją wiedzę o kulturze polskiej, a także historii Państwa i Narodu Polskiego. Co roku uczestnicy projektu biorą udział w wielu wykładach, prelekcjach oraz zajęciach w terenie. Program Letniej Akademii został tak przygotowany, aby w tym krótkim czasie przekazać młodzieży jak najwięcej, najistotniejszych informacji na ten temat. W tym roku poruszana jest tematyka związana z historią Polski Piastowskiej. Główna część Akademii to cykl zajęć w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Zajęcia prowadzone podczas tego wyjazdu mają dać uczestnikom odpowiedź na pytanie czy Unię Polsko-Litewską można nazwać „korzeniem ideowym i instytucjonalnym Unii Europejskiej”.

W tym roku wykład inauguracyjny dla członków Akademii wygłosił prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz, który jako entuzjasta historii Głogowa, opowiadał młodzieży o życiu w mieście od 1945 roku do dziś.
Uczestnicy Akademii otrzymali od prezydenta Głogowa pamiątkowe gadżety z logo miasta.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Polityka prywatności