Głogowskie wątki Powstania Warszawskiego.

Nieżyjący już głogowianin, Bohdan Cuch, uczestniczył w Powstaniu Warszawskim w oddziale AK „Chrobry”.
Urodził się 23.01.1930 w Radzyminie.


Dzieciństwo i młodość spędził w Warszawie, gdzie rozpoczął przed wojną naukę w publicznej szkole powszechnej III stopnia. Był żołnierzem AK oddziału „Chrobry”. Po powstaniu opuścił Warszawę, po pobycie w Wierzbnie i Gorzowie Wielkopolskim, gdzie ukończył studia, przybył do Głogowa z nakazem pracy. Był 1954 rok. Rozpoczął pracę w Państwowym Ośrodku Maszynowym (do 31.12.1956). Na fali zmian popaździernikowych został skierowany do pracy w KP PZPR (1.01.1957-31.08.1957). Jesienią 1957 r. został Przewodniczącym Prezydium Powiatowej Rady Narodowej (do 1972). Okres przewodniczenia Radzie przez Bohdana Cucha wypadł w chwili przeobrażania charakteru powiatu z rolniczego zaplecza w centrum przemysłowe. Po odkryciu złóż miedzi na terenie powiatu zbudowano m.in. huty miedzi, a Głogów stał się infrastrukturalnym zapleczem górnictwa i hutnictwa miedzi. W mieście liczba mieszkańców wzrosłą wtedy z 6200 do 29 700 mieszkańców. W trakcie wieloletniej pracy zawodowej z pasją oddawał się działaniom organizatorskim i społecznym. Był inicjatorem i przewodniczącym obrad odbywającego się w Głogowie 31.01.1965 r. Sejmiku Kultury, gdzie postulował i doprowadził do powołania Głogowskiego Towarzystwa Kultury.
Usiłując być samodzielnym na stanowisku, popadł w konflikt z I sekretarzem KP PZPR, Ryszardem Romaniewiczem. W wyniku roszady nomenklaturowej został przeniesiony na podobne stanowisko Przewodniczącego PPRN w Szprotawie.

W następnych latach wykorzystywano jego umiejętności m.in. na stanowisku prezesa Spółdzielni Ogrodniczo-Pszczelarskiej (1974-1978). Później na stanowisku specjalisty w zakładach przemysłowych Wrocławia i Lubina. M.in. kontroler jakości materiałów na budowie w CSRS (1978-1981). Od 1982 do 1990 r. był kierownikiem głogowskiej filii Oddziału Przedsiębiorstwa Hurtu Spożywczego. W tym trudnym dla mieszkańców okresie prowadził skuteczne działania na rzecz należytego zaopatrzenia w artykuły spożywcze. Wymagały one jednak wielu umiejętności i zaangażowania w rozwiązywanie problemów i konfliktów między różnymi grupami interesów.
Na emeryturze nie zaniechał działalności społecznej. Od 1975 r. był wiceprezesem Zarządu Miejskiego Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych. Przez jedną kadencję był radnym w Radzie Powiatu głogowskiego.
Odznaczony m.in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Armii Krajowej i Warszawskim Krzyżem Powstańczym. W 2000 r. otrzymał Tytuł Honorowego Obywatela Głogowa. Zmarł 30.05.2005 r. w Głogowie

Warszawiacy w Głogowie

W sierpniu i następnych miesiącach walki powstańczej transporty wysiedlanych osób trafiały do obozu w Głogowie, między nimi była Jadwiga Modrakowska-Skiba, córki ostatniego przed wojną rektora Uniwersytetu Warszawskiego, wybitnego farmakologa, prof. dr Jerzego Modrakowskiego i wnuczka (ze strony matki) znanego malarza Stanisława Lentza.
Do Glogau trafiła jako 9 letnia dziewczynka wraz z bratem i mamą. Zostali wypędzeni z mieszkania w centrum Warszawy, aresztowani i 8 sierpnia 1944 r. w Pruszkowie włączeni do transportu ok. 200 osób. 10 sierpnia dotarli do Głogowa, gdzie przebywali do 4 września 1944 r.
„…Wyrzucili nas z wagonu, potem zrobił się jakiś straszny szum, bo jeszcze szukali, czy ktoś się nie ukrył w wagonie, jakby to tam było możliwe. Uformowali nas w kolumnę i też jakiś kolejny dowódca konwojentów powiedział, że najpierw pójdziemy do łaźni, a potem będziemy internowani w obozie. …. bardzo ładny zielony teren, ogrodzony zwyczajnym parkanem /.../ poprzednio był w tym miejscu lunapark lub coś w tym rodzaju. Pozostała jeszcze arena cyrkowa, ustawiona nieopodal bramy. Po tygodniu zabrano nas do Rauschenbach, Ruszowice….”
Potem jeszcze z cztery tygodnie autorka mieszkała w Głogowie, do końca funkcjonowania obozu.

Informacja dzięki: Wiesław Maciuszczak, Wehikuł Czasu.

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności