Informatyczny System Osłony Kraju przed nadzwyczajnymi zagrożeniami.

 Informatyczny System Osłony Kraju przed nadzwyczajnymi zagrożeniami.


Mapy zagrożenia i mapy ryzyka powodziowego czy mapy zagrożeń meteorologicznych to tylko niektóre z narzędzi, dzięki którym samorządowcy mogą zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców. Z pomocą przychodzi Informatyczny System Osłony Kraju przed nadzwyczajnymi zagrożeniami (ISOK).
System ISOK jest nowoczesnym systemem, który pozwoli na ograniczenie potencjalnych negatywnych skutków powodzi: dla zdrowia ludzi, środowiska, dziedzictwa kulturowego czy gospodarki. Przede wszystkim poinformuje społeczeństwo o możliwych zagrożeniach klimatycznych, a dostęp do aktualnych i niezbędnych danych poprawi poczucie bezpieczeństwa. Dodatkowo system ISOK uświadomi użytkownikom, jak ważne jest prawidłowe podejmowanie decyzji o lokalizacji inwestycji budowlanych.
W pełnej wersji system ISOK dostępny będzie w 2016 roku, ale już teraz każdy mieszkaniec Polski może sprawdzić zasięgi i ewentualny wpływ powodzi na swoim terenie na stronie mapy.isok.gov.pl .
OBSZARY ZGROŻONE POWODZIĄ

Ważną rolę w planowaniu i ograniczaniu ryzyka odgrywają władze samorządowe, odpowiedzialne za bezpieczeństwo mieszkańców. To one przede wszystkim powinny wykorzystywać wszelkie narzędzia statyczne do profilaktyki i wcześniejszego zapobiegania zagrożeniom klimatycznym. Władze samorządowe są zobligowane do opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, w który uwzględniał będzie obszary powodziowo zagrożone. Plany takie powinny uwzględniać ograniczenia w zabudowie dla terenów o średnim i wysokim ryzyku wystąpienia powodzi. Samorządy mają 30 miesięcy na uwzględnienie MZP i MRP w planach zagospodarowania przestrzennego, ale wszystkie decyzje związane z lokalizacją powinny uwzględniać zapisy map już od dnia ich przekazania, a ustawa wskazuje na budżety gmin oraz województw jako odpowiedzialnych za uwzględnienie map. W niektórych przypadkach nowe ograniczenia mogą wydawać się niekorzystne dla gmin, ale w pierwszej kolejności takie zmiany służą zwiększeniu bezpieczeństwa i obywateli, i inwestycji. Na mapach zagrożenia powodziowego znajdują się jednocześnie zaznaczone tereny dla których ryzyko jest średnie i dla których dyrektorzy lokalnych RZGW mogą wydawać decyzje zwalniające z zakazu zabudowy.


Kontakt:
Rzecznik Prasowy Kamil Wnuk
tel.: (22) 37 20 211 e-mail: rzecznik@kzgw.gov.pl

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności