Laboratorium technologii jutra.

Ilustracja do artykuły: Laboratorium technologii jutra.

Dzieci z Przedszkola Publicznego nr 10 w Głogowie jako pierwsze zapoznały się z nowym projektem, który będzie realizowany we wszystkich miejskich przedszkolach.


Laboratorium technologii jutra – rzeczywistość rozszerzona to na początek połączenie kolorowanek i specjalnej aplikacji. Po jej uruchomieniu płaski obrazek zamienia się w obraz 3D, który wiernie odzwierciedla pracę dziecka. Trójwymiarowa postać rusza się, wydaje dźwięki i reaguje na dotyk. Pomysłodawcą wprowadzenia tej technologii w Głogowie jest Parafia Św. Klemensa. Proboszcz Łukasz Wójcik za pośrednictwem radnego Leszka Drankiewicza złożył taki wniosek na ręce prezydenta Głogowa Rafaela Rokaszewicza.

Do współpracy zaproszono Zespół Szkół Politechnicznych, którego uczniowie, razem z nauczycielką Inez Bryczkowską, prowadzić będą zajęcia z rzeczywistości rozszerzonej w miejskich placówkach.


Laboratorium technologii jutra. - zdjęcie 1


- To pierwszy etap projektu, chcemy go sprawdzić i dowidzieć się, czy zostanie przyjęty przez mieszkańców. Zaczynamy od najmłodszych. Do końca czerwca przeprowadzimy pokazowe zajęcia we wszystkich grupach dzieci 4 i 5-letnich. Projekt jest niezwykle rozwojowy i chcemy go wykorzystać także w miejskiej turystyce. Mobilna aplikacja pozwoli na m.in. stworzenie mapy, gdzie po najechaniu telefonem na zabytek zobaczymy bryłę 3D także w kształcie np. przedwojennym czy średniowiecznym. Będziemy mogli zobaczyć także nieistniejące dziś budynki – mówi prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz.

- Cieszą mnie opinie dzieci, ale także dyrektorów przedszkoli. Pomysł się spodobał i szczerze wierzę, że przyjmie się w pozostałych grupach, dla których przygotowaliśmy zajęcia. Reakcje dzieci mówiły wszystko. Przed nowymi technologiami nie uciekniemy, a możemy je wykorzystać w celach edukacyjnych. Rozszerzona rzeczywistość to ogromne możliwości. Pomysłów na jej wykorzystanie mamy wiele – mówi Leszek Drankiewicz koordynator projektu.

W pierwszych zajęciach uczestniczyć będzie 412 dzieci z grup 4- latków i 573 dzieci 5-letnich.

- Czekam na uwagi, pomysły i spostrzeżenia od dzieci. Dziś zaczynamy od kolorowanki ze zwierzątkami, ale chcemy przygotować dla najmłodszych wersję z historią Głogowa i wiedzą o mieście – mówi Rafael Rokaszewicz.
Laboratorium technologii jutra. - zdjęcie 2

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności