Spotkanie władz samorządowych i miedziowego koncernu.

Ilustracja do artykuły: Spotkanie władz samorządowych i miedziowego koncernu.

Współpraca KGHM Polska Miedź z Głogowem, Gminą Kotla, Żukowice oraz Pęcław była tematem spotkania władz samorządowych i miedziowego koncernu.

 

 

25 maja w siedzibie Centrali KGHM w Lubinie odbyło się spotkanie dotyczące możliwości rozszerzenia Porozumienia zawartego pomiędzy KGHM Polska Miedź S.A., Gminą Miejską Głogów i MCZ S.A. o zasadach współpracy w ramach realizacji przedsięwzięcia w zakresie przeprowadzenia badań i działań profilaktycznych pod kątem występowania ponadnormatywnych stężeń arsenu w organizmach Mieszkańców Głogowa zawartego w Lubinie, w dniu 6 lutego 2018 r.  o mieszkańców Gminy Kotla, Gminy Pęcław i Gminy Żukowice. Spotkanie stanowiło kontynuację rozmów rozpoczętych 8 maja z inicjatywy Urzędu Miasta w Głogowie oraz przedstawicieli Gmin.

 Strony są zgodne co do wspólnej odpowiedzialności za rozwój i dobrobyt regionu oraz jego  mieszkańców. KGHM wyraził zainteresowanie rozszerzeniem Porozumienia zawartym wcześniej z Gminą Miejską Głogów o Gminy Kotla, Pęcław i Żukowice oraz Gminę Jerzmanowa i Gminę wiejską Głogów w zakresie m.in. umożliwienia mieszkańcom bezpłatnych konsultacji medycznych w Poradni Promocji Zdrowia w Głogowie w przypadkach podejrzenia niekorzystnego wpływu na stan zdrowia funkcjonowaniem instalacji KGHM Polska Miedź S.A. Koncern deklaruje także wsparcie inicjatyw społecznych realizowanych na terenie Gmin. KGHM realizuje inwestycje, które mają na celu zmniejszenie wpływu oddziaływania Spółki na środowisko. Jednym z pierwszych projektów jest nowoczesna technologia unieszkodliwiania arsenu w procesie technologicznym Huty Miedzi Głogów. Rozwiązanie pozwoli na przekształcenie arsenu w postać podobną do minerału naturalnie występującego w przyrodzie, czyli skorodytu. Metodę opracowali eksperci z  Instytutu Metali Nieżelaznych w Gliwicach we współpracy z technologami z KGHM. W latach 2018-2022, Spółka planuje realizację 26 projektów inwestycyjnych w zakresie unieszkodliwiania arsenu. Wkrótce poznamy kolejne działania Polskiej Miedzi.

W spotkaniu ze strony KGHM Polska Miedź uczestniczyli: Rafał Pawełczak, Prezes Zarządu i Wiceprezes ds. rozwoju, KGHM Polska Miedź S.A.. Wojciech Boczar, Dyrektor Naczelny ds. Zarządzania Rozwojem, Tomasz Maciejowski, Dyrektor Naczelny Administracji oraz Justyna Swedura, Departament Komunikacji i CSR.

 

Przypomnijmy, że 9 marca 2018 roku, Rafael Rokaszewicz Prezydent Głogowa, Łukasz Horbatowski Wójt Gminy Kotla, Krzysztof Wołoszyn Wójt Gminy Żukowice oraz Artur Jurkowski Wójt Gminy Pęcław podpisali list intencyjny, którego głównym celem jest współpraca samorządów na rzecz zminimalizowania zagrożeń i szkód w środowisku oraz eliminowania narażenia mieszkańców gmin na działanie arsenu i innych szkodliwych dla zdrowia pierwiastków. Do porozumienia nie przystąpiły Gmina Jerzmanowa i Gmina Wiejska Głogów.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności