Kwalifikacja wojskowa

Kwalifikacja wojskowa na terenie powiatu głogowskiego przeprowadzona będzie w okresie od 25 lutego do 20 marca 2013r. Siedzibą Powiatowej Komisji Lekarskiej w Głogowie jest budynek Przychodni Specjalistycznej ZOZ przy ul. Kościuszki 15a.

Do kwalifikacji wojskowej obowiązani są stawić się:

1. mężczyźni:

    • którzy w danym roku kalendarzowym kończą 19 lat – w roku 2013 jest to rocznik 1994
    • urodzeni w latach 1989 - 1993, którzy dotąd nie stawili się do kwalifikacji wojskowej
    • urodzeni w roku 1992 i 1993 którzy zostali uznani ze względu na stan zdrowia za czasowo niezdolnych do odbycia zasadniczej służby wojskowej, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji
    • którzy zostali uznani ze względu na stan zdrowia za czasowo niezdolnych do odbycia zasadniczej służby wojskowej i złożyli wnioski o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej
    • którzy ukończyli 18 lat życia i zgłosili się ochotniczo do odbycia zasadniczej służby wojskowej
  1. kobiety
    • urodzone w latach 1989-1994 posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, które w roku szkolnym 2012/2013 kończą naukę w szkołach medycznych i weterynaryjnych, oraz na kierunkach psychologicznych, albo będące studentkami lub absolwentkami tych szkól lub kierunków – o których mowa w § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 marca 2010 r. w sprawie poddania kobiet obowiązkowi stawienia się do poboru (Dz. U. Nr 54, poz. 321).

Wojewoda wzywa do stawienia się do kwalifikacji wojskowej za pomocą obwieszczeń o kwalifikacji wojskowej, które wywieszone są w miejscach najbardziej uczęszczanych i widocznych. Natomiast wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast wzywają  do zgłoszenia się do kwalifikacji wojskowej za pomocą wezwań imiennych z określeniem terminu i miejsca stawiennictwa.

Należy podkreślić, że nieotrzymanie lub nieodebranie wezwania imiennego nie zwalnia osoby  podlegającej stawiennictwu do kwalifikacji wojskowej, od obowiązku stawienia się w terminie i miejscu wskazanym w obwieszczeniu.

Niestawienie się do kwalifikacji wojskowej przed wójtem lub burmistrzem (prezydentem miasta), właściwą komisją lekarską lub wojskowym komendantem uzupełnień w określonym terminie i miejscu lub niepoddanie się badaniom lekarskim albo nieprzedstawienie dokumentów, których przedstawienie zostało nakazane, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności (art.224 pkt.1 i 3 ustawy z dnia 21 listopada 1967r o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej – Dz. U. z 2012r. poz.461 ze zmianami).

Uprzednio może być wobec osoby, która nie stawiła się do kwalifikacji bez uzasadnionej przyczyny, nałożona grzywna w celu przymuszenia lub zarządzone przymusowe doprowadzenie przez Policję do kwalifikacji (art.32 ust.10 cytowanej ustawy).

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności