Ranking Gmin

Gmina Miejska Głogów na III miejscu w Polsce w rankingu gazety Rzeczpospolita.

Głogów wśród najlepszych samorządów w kraju!

Ogłoszono wyniki tegorocznej edycji rankingu samorządów Rzeczpospolitej. Jego wyniki wskazują na priorytet, który w swojej polityce wybiera wiele polskich samorządów, a mianowicie rozwój gospodarczy. Jest on wspierany przez samorządy najczęściej poprzez udostępnianie terenów inwestycyjnych i ulgi podatkowe.

Głogów w tym kontekście zajmuje w ocenie autorów rankingu pozycję wyróżniającą, bo znalazł się w czołówce wśród miast, które w pytaniach o wsparcie przedsiębiorczości i promocję zatrudnienia otrzymały wysoką liczbę rankingowych punktów.

W kategorii gmin miejskich Głogów zajął wraz z sześcioma innymi miastami 3 miejsce. Wszystkie te miejscowości uzyskały 78 punktów na 100.

Wysoka ocena jest wynikiem konsekwencji działań Głogowa, szczególnie działań wprowadzonych w życie w ostatnich miesiącach, służących rozwojowi gospodarczemu. Organizatorzy rankingu dostrzegli w Głogowie dobry klimat dla inwestycji: przychylność władz miasta oraz społeczności lokalnej wobec nowych inwestorów; potencjał głogowskich terenów inwestycyjnych, np. Zachodnią Dzielnicę Przemysłową objętą podstrefą Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (LSSE), projekt utworzenia wspólnie z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną „Głogowskiego Parku Przemysłowego” z gotowymi powierzchniami produkcyjnymi pod wynajmem dla przedsiębiorców, zachęty podatkowe związane z obecnością w strefie (zwolnienie od podatku dochodowego), pomoc dla przedsiębiorców - zwolnienia z podatku od nieruchomości dla podmiotów tworzących miejsca pracy; a także inne działania aktywizujące rynek pracy: mobilny Punkt Informacji o Funduszach Unijnych w Głogowie dla przedsiębiorców; zatrudnienie ponad 100 pracowników interwencyjnych; przekazanie powiatowi 200 tysięcy złotych na rzecz Urzędu Pracy na pomoc dla początkujących przedsiębiorców, czy tzw. przyjazny Urząd, czyli skuteczną pomoc w załatwianiu formalności.

Sprawy rozwoju gospodarczego i długofalowego rozwoju miasta poruszane są  we współpracy z głogowskimi przedsiębiorcami i pracodawcami skupionymi w Radzie Gospodarczej przy Prezydencie Miasta Głogowa. Głogów ma również „Strategię Rozwoju Miasta Głogowa na lata 2012 – 2026” dokument wyznaczający kierunki rozwoju miasta, będący podstawą do podejmowania skoordynowanych decyzji potrzebnych do świadomego wpływania na długookresowe procesy społeczne, gospodarcze, przyrodnicze i przestrzenne w naszym mieście i jego otoczeniu.

Kolejny ranking Rzeczpostpolitej to pokazanie gmin, które z jednej strony dbają o optymalne zarządzanie finansami, a jednocześnie troszczą się o jakość życia mieszkańców. Ocenę kondycji polskich gmin oparto na dwustopniowej metodologii. Dotyczy to lat poprzednich, czyli okresu 2011-2014.

Pierwszy etap to wybór gmin, które najlepiej zarządzały w tych latach finansami, jednocześnie najwięcej inwestując. (Do analizy wykorzystano dane Ministerstwa Finansów). Do drugiego etapu zakwalifikowano 565 samorządów.

W drugim etapie analizowano zakwalifikowane gminy pod kątem następujących kryteriów:

- dynamika wzrostu kryteriów majątkowych

- wartość pozyskanych środków unijnych (2012-2014)

- indywidualny wskaźnik zadłużenia

- nadwyżka operacyjna w stosunku do dochodów w latach 2011 -2014

- dynamika wzrostu dochodów własnych w latach (2011-2014)

- relacja nakładów inwestycyjnych do przyrostu zadłużenia (2011-2014)

- dynamika wzrostu wydatków ogółem na 1 mieszkańca ( w wybranych działach) w latach 2011-2014

- transport i łączność

- ochrona środowiska

W kategorii „najlepsze gminy miejskie i miejsko-wiejskie” Głogów zajął 41 miejsce na 250 gmin tego typu. Zbadano jeszcze 65 miast na prawach powiatu oraz 250 gmin wiejskich. W poprzednim roku zajmowaliśmy 14 miejsce. Redakcja „Rzeczypospolitej” tłumaczy jednak liczne tego typu przetasowania w rankingu trudną powtarzalnością z roku na rok dynamiki wielu wskaźników finansowych wziętych pod uwagę przy tegorocznej ocenie gmin.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności