Nie wypalajmy traw!

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Głogowie apeluje do mieszkańców powiatu głogowskiego o zaprzestanie wypalania suchych traw oraz pozostałości roślinnych.

NIE WYPALAJMY TRAW!

 Z nadejściem wiosny wzrasta liczba zdarzeń związanych z wypalaniem traw na łąkach, rowach przydrożnych, wśród zarośli i trzcin. Ludzka bezmyślność oraz niefrasobliwość powoduje, że oprócz zagrożenia pożarem dla lasów, zabudowań mieszkalnych i gospodarczych, wypalanie traw ujemnie wpływa na faunę i florę niszczonych obszarów. W ogniu ginie całe bogactwo budzącej się do życia przyrody.

Wypalanie traw to nie tylko zagrożenie pożarowe, ale również:

- zagrożenie dla ruchu drogowego – gęsty, ścielący się dym,

- ofiary w płomieniach oraz tysiące strat w mieniu,

- emisja do atmosfery dużych ilości tlenku węgla, tlenku siarki, węglowodorów itp.

Dane Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Głogowie pokazują, że na wiosnę gwałtownie rośnie liczba pożarów. Tylko w ubiegłym roku głogowska straż pożarna wyjeżdżała do palących się traw 159 razy, nie wliczając pożarów lasów i ściernisk, ponieważ te stanowią osobną grupę pożarów. Koszty takich akcji wzrastają z roku na rok, a strażacy zajęci gaszeniem palących się traw mogą nie zdążyć z pomocą do innych niebezpiecznych zdarzeń, powstałych w tym samym czasie.

Pamiętać należy, że wypalanie łąk i nieużytków jest prawnie zabronione, o czym mówi art. 124 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. Nr 92, poz. 480 z późniejszymi zmianami) „zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”. Art. 131 tej ustawy określa, że kto nie stosuje się do zakazu podlega karze aresztu lub grzywny.

Odpowiedzialność karną za wypalanie traw określa również ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks Wykroczeń (Dz. U. Nr 12, poz. 114 z późniejszymi zmianami) w art. 82 § 1 stwierdzono, że kto nieostrożnie obchodzi się z ogniem podlega karze aresztu, grzywny lub nagany. Należy dodać, że trawy podpalają również dzieci, biorąc przykład
z dorosłych. Odpowiedzialność za te czyny ponoszą opiekunowie, w myśl art. 82 § 2 Kodeksu Wykroczeń, który mówi, że” kto zostawia małoletniego do lat 7 w okolicznościach umożliwiających mu wzniecenie pożaru podlega karze grzywny lub karze nagany”

Dodatkowo osoba, która wypala trawy na łąkach, pastwiskach, itp. może utracić dopłaty bezpośrednie z UE na obszary rolne, co wynika z § 3 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 07 kwietnia 2004 r. w sprawie minimalnych wymagań utrzymywania gruntów rolnych w dobrej kulturze rolnej (Dz. U. Nr 65, poz. 600), który stwierdza, że ”łąki, pastwiska i ścierniska nie powinny być wypalane”.

W § 39 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 czerwca 2003 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 121, poz. 1138) dopuszcza się wypalanie pozostałości roślinnych – słoma, gałęzie, łęty ziemniaczane, itp., jedynie na polach uprawnych. Czynności te mogą być wykonywane przy zachowaniu odległości 100 m od zabudowań, lasów, zboża na pniu, miejsc ustawienia stert lub stogów, przy zachowaniu stałego dozoru miejsca wypalania oraz w sposób nie powodujący zakłóceń w ruch drogowym. Najlepiej, jeżeli wypalanie zostanie zgłoszone do stanowiska kierowania KP PSP
w Głogowie z podaniem terminu, miejsca wypalania oraz danych osoby, która będzie wykonywała te czynności. Nie zgłoszone wypalanie może zostać potraktowane jako wykroczenie w myśl art. 82 Kodeksu Wykroczeń.

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Głogowie apeluje do mieszkańców powiatu głogowskiego o zaprzestanie wypalania suchych traw oraz pozostałości roślinnych.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności