Historia miasta w skrócie

Historia miasta

W X wieku, w miejscu gdzie ówczesna Barycz uchodziła do Odry, funkcjonował gród słowiańskiego plemienia Dziadoszan.  Od schyłku tamtego stulecia, po przyłączeniu ziem Dziadoszan do państwa Polan, na prawym brzegu Odry powstał, usytuowany na wyspie,  piastowski gród obronny. W XI - XIII w.


Głogów odegrał wielką rolę w obronie zachodnich granic monarchii Piastów, był siedzibą kasztelanii i ośrodkiem administracji kościelnej. W 1253 r. obok osady targowej na lewym brzegu Odry, książę Konrad I głogowski lokował “wolne i warowne miasto” na prawie magdeburskim.

Będąc siedzibą książęcą, posiadało ono przed rokiem 1300 zamek i mury obronne. Piastowie głogowsko - żagańscy władali Głogowem do ostatniej ćwierci XV w. (od 1331 r. w zależności od Czech). Głogowscy mieszczanie otrzymali stopniowo liczne przywileje i odnosili korzyści z położenia miasta przy szlakach handlowych; Głogów stał się jednym z największych miast na Śląsku. Na przełomie XV-XVI w. Głogowem i księstwem władali królewicze polscy: Jan Olbracht i Zygmunt. W 1528 r. Królestwo Czech, a wraz z nim Śląsk i Głogów znalazły się pod berłem Habsburgów. W trakcie wojny trzydziestoletniej miasto zamienione zostało w twierdzę, co następnie przez ponad 250 lat hamowało jego rozwój przestrzenny i gospodarczy. Pod rządami Prus (od 1741 r. )  Głogów był siedzibą władz jednego z dwóch śląskich departamentów (do 1808 r.) i sądu krajowego. Nowe możliwości rozwoju otwarły się dopiero po zniesieniu fortyfikacji na początku XX w. Pod koniec II wojny światowej Głogów ponownie został zamieniony w twierdzę, a w czasie trwających siedmiotygodniowych walk miasto zostało niemal całkowicie zniszczone. Po wojnie Głogów stał się siedzibą władz i zapleczem gospodarczym rolniczego powiatu. Odkrycie złóż miedzi (w 1957 r.) i budowa obok Głogowa hut miedzi, przyniosły miastu nowe szanse rozwoju. Dziś Głogów liczy 74 tys. mieszkańców. W połowie lat 80. rozpoczęła się odbudowa Starego Miasta. To przedsięwzięcie, uwzględniające średniowieczny plan przestrzenny, obejmuje stylizowaną historycznie zabudowę dzielnicy i odbudowę ocalałych zabytków.

Więcej o historii miasta dowiesz się: Towarzystwo Ziemi Głogowskiej



Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności