Straż Pożarna apeluje: NIE WYPALAJMY TRAW!

Komendant PPSP w Głogowie apeluje do mieszkańców: „ Z nadejściem wiosny wzrasta liczba zdarzeń związanych z wypalaniem traw na łączka, rowach przydrożnych, wśród zarośli i trzcin. Ludzka bezmyślność oraz niefrasobliwość powoduje, że oprócz zagrożenia pożarem dla lasów, zabudowań mieszkalnych i gospodarczych, wypalanie traw ujemnie wpływa na faunę i florę zniszczonych obszarów. W ogniu ginie całe bogactwo budzącej się do życia przyrody.

Wypalanie traw to nie tylko zagrożenie pożarowe, ale również:

- zagrożenie dla ruchu drogowego – gęsty, ścielący się dym

- ofiary w płomieniach oraz tysiące strat w mieniu

- emisja do atmosfery dużych ilości tlenku węgla, tlenku siarki, węglowodorów itp.

Dane Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Głogowie pokazują, że na wiosnę gwałtownie rośnie liczba pożarów. Tylko w roku ubiegłym głogowska straż pożarna wyjeżdżała do palących się traw kilkanaście razy.(…) Koszty takich akcji wzrastają z roku na rok, a strażacy zajęci gaszeniem palących się traw mogą nie zdążyć z pomocą do innych niebezpiecznych zdarzeń, powstałych w tym samym czasie.

Pamiętać należy, że wypalanie łąk i nieużytków jest prawnie zabronione, o czym mówi art. 124 ustawy z 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody. (…) „zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”.

Kto nie stosuje się do tego zakazu podlega karze aresztu lub grzywny.

Komenda PPSP w Głogowie apeluje do mieszkańców powiatu głogowskiego o zaprzestanie wypalania suchych traw oraz pozostałości roślinnych.”

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności